wybierz styl: lato zima
SZUKAJ NOCLEGU:
Obszar *
Region/Okolica
Miejscowość
Rodzaj
Cena do
SZUKAJ USŁUGI:
Obszar *
Region/Okolica
Miejscowość
Rodzaj

 

Witamy w Masywie Śnieżnika w Ziemi Kłodzkiej - Turystycznym Hrabstwie Sudetów

Masyw Śnieżnika jest drugim pod względem wysokości pasmem w polskich Sudetach Wschodnich i stanowi najwyższą część Ziemi Kłodzkiej. Jednocześnie na szczycie Śnieżnika (1425 m n.p.m.) stykają się granice trzech krain historycznych, jakimi są Śląsk, Czechy i Morawy.
Śnieżnik jest ciekawą pod względem fizjograficznym górą, bowiem stanowi rzadką w Sudetach formę rozrogu, a więc jednego punktu (wierzchołka Śnieżnika), z którego rozchodzi się kilka ramion. Ku południowemu zachodowi ciągnie się najwyższy z grzbietów, w którym leżą takie wierzchołki jak Mały Śnieżnik (1326 m n.p.m.), Puchacz (1190 m n.p.m.) i Trójmorski Wierch (1146 m n.p.m.). Na wschód odchodzi krótki grzbiet kończący się na Przełęczy Płoszczyna za którą ciągną się już Góry Bialskie. 

 

Kolejny krótki grzbiet, w całości położony na terenie Polski, wiedzie w kierunku północnym i kulminuje w Stromej (1167 m n.p.m.). W jej zboczach znajduje się najpiękniejsza sudecka jaskinia – Niedźwiedzia (pod względem szaty naciekowej jest to najpiękniejsza jaskinia w Polsce).Ostatni z grzbietów Masywu Śnieżnika to ramię odchodzące w kierunku północno-zachodnim, którego najwyższym szczytem jest Czarna Góra (1205 m n.p.m.). Od niej grzbiet opada do Przełęczy Puchaczówka i dalej ciągnie się jako Krowiarki do doliny Nysy Kłodzkiej w okolicach Krosnowic i Żelazna.
 
W Masywie Śnieżnika znajduje się gęsta sieć znakowanych szlaków turystycznych, z węzłami takimi jak schronisko na Hali pod Śnieżnikiem, Międzygórze, Igliczna i Przełęcz Puchaczówka. Świetny serwis  pozwala na wytyczenie ich przebiegu, wylicza długość i szacowny czas przejścia.
Masyw to także raj dla górskiej turystyki rowerowej, ekstremalnego downhilu, MTB czy zwykłej rekreacji. W menu Sport i Rekreacja znajdziesz opisy tras w gminie Stronie Śląskie o łącznej długości 147 km. Lokalne stowarzyszenie Park Rowerowy jest organizatorem wielu imprez, zawodów, aktywnie promuje ten rodzaj turystyki, sportu i rekreacji.
Zimą to dla odmiany raj dla narciarzy. Ośrodek Czarna Góra w Siennej dysponuje blisko 10 km tras zjazdowych z trzema kolejami i ośmioma wyciągami orczykowymi. Po modernizacji i nowych inwestycjach stał się on czołowym sudeckim ośrodkiem narciarskim, zajmującym pierwsze miejsca w rankingach branżowych. Z inicjatywy tego ośrodka w najbliższym sezonie rusza Ski Region Śnieżnik, łączący, również wspólnym karnetem, trzy ośrodki: Czarną Górę, Kamienicę i Lądek Zdrój.
Na obu zboczach Zawady, schodzących do Kamienicy i Bolesławowa funkcjonuje Stacja Narciarska Kamienica, dysponująca czterema wyciągami orczykowymi a w budowie znajduje się kolej z 4-osobowymi ławkami. W jej bezpośrednim sąsiedztwie istnieje pokaźna baza noclegowa Bolesławowa i Kamienicy, wypożyczalnia sprzętu oraz Karczma Kamienica.
Perełką Masywu Śnieżnika jest Jaskinia Niedźwiedzia o łącznej długości korytarzy ponad 2,5 km, przy różnicy wysokości około 60 m. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce. Unikalny mikroklimat jaskini (temperatura w granicach 6ºC, o niewielkiej rocznej amplitudzie; wilgotność powietrza w granicach 100%; słaby ruch mas powietrza) pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia Niedźwiedzia najbardziej słynie.
Kopalnia uranu znajduje się na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu. Wejście do udostępnionej do zwiedzania sztolni nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów. Długość udostępnionych wyrobisk to około 200 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m.

<

>

2013-09-28 14:59:25

Copyright: Masyw Śnieżnika Strona GłównaRajd StrońskiNoclegiGastronomiaSport i rozrywkaNarty & deskaKamery on-lineAtrakcjeInfo Projekt i wykonanie: NetAs